Antigrippin-Express: k čemu je předepsán (prášek), způsoby použití, ceny
Analogy účinné látky Paracetamol + Pheniramin + kyselina askorbová

Fervex, prášek pro přípravu perorálního roztoku, citron s cukrem 500mg+25mg+200mg, 8 sáčků
K dostání ve 159 lékárnách, na objednávku
Rinza kids pro děti, prášek na roztok k perorálnímu podání, malina, 3g sáčky, 10 ks
Unikátní farmaceutické laboratoře
K dostání ve 7 lékárnách, na objednávku

Fervex, prášek pro přípravu perorálního roztoku, citron 500 mg+25 mg+200 mg, 8 sáčků (bez cukru)
K dostání ve 111 lékárnách, na objednávku

Fervex, prášek pro přípravu perorálního roztoku, malina s cukrem 500mg+25mg+200mg, 8 sáčků
K dostání ve 75 lékárnách, na objednávku

Fervex, prášek pro přípravu perorálního roztoku, citron s cukrem 500mg+25mg+200mg, 12 sáčků
K dostání ve 15 lékárnách, na objednávku
Analogy

Spotřebováno, prášek na přípravu perorálního roztoku s příchutí citronu 5g, 4ks
Pharmacor Production LLC
K dostání ve 149 lékárnách

TeraFlu na chřipku a nachlazení, prášek na roztok k perorálnímu podání, citron, 22,1g sáčky, 10 ks
K dostání ve 162 lékárnách, na objednávku
Spotřebováno, prášek na přípravu perorálního roztoku s příchutí citronu 5g, 10ks
Pharmacor Production LLC
K dostání ve 161 lékárnách

Spotřebováno, prášek na přípravu ústního roztoku s příchutí citronu a medu 5g, 10ks
Pharmacor Production LLC
K dostání ve 157 lékárnách

GrippoFlu Extra, prášek pro přípravu roztoku k perorálnímu podání, citron, 13g sáčky, 3 ks
K dostání ve 4 lékárnách
Dostupnost v lékárnách
![]()
Seznam map
Všechny lékárny
Lékárny Farmani
Partnerské lékárny
Není k dispozici
Datum vypršení platnosti
méně než > měsíc
‘ title=’Vaše oblíbená lékárna bude první v seznamu lékáren na produktových kartách a při zadávání objednávky.’>
‘ title=’Vaše oblíbená lékárna bude první v seznamu lékáren na produktových kartách a při zadávání objednávky.’>
Není k dispozici
Datum vypršení platnosti menší než > měsíců.
Zobrazit dalších 10
Nebyly nalezeny žádné lékárny, zkuste prosím jiné hledané výrazy.
Antigrippin-Express, prášek pro přípravu perorálního roztoku, balíček citronu 13,1 g, 6 ks
popis
Farmakologický účinek
Kombinovaný lék, jehož účinek je určen účinky složek obsažených v jeho složení.
Paracetamol má výrazný analgetický a antipyretický účinek díky inhibici COX v centrálním nervovém systému a účinku na centrum bolesti a termoregulace.
Kyselina askorbová (vitamín C) se podílí na regulaci oxidačně-redukčních procesů, metabolismu sacharidů, srážení krve, regeneraci tkání, syntéze steroidních hormonů, snižuje vaskulární permeabilitu a zvyšuje odolnost organismu vůči působení různých nepříznivých faktorů prostředí.
Feniramin maleát je blokátor histaminových H1 receptorů, působí antialergicky, pomáhá snižovat výtok z nosu, ucpaný nos, slzení a odstraňuje kýchání.
Farmakokinetika
Paracetamol
Sání a distribuce
Rychle a téměř úplně se vstřebává z gastrointestinálního traktu (hlavně v tenkém střevě). Cmax v plazmě je dosaženo po 30-60 minutách.
Slabě se váže na bílkoviny krevní plazmy – 15-25%. Rychle se distribuuje do tkání a proniká placentární bariérou.
Metabolismus a vylučování
Metabolizuje se v játrech a vstupuje do konjugační reakce s kyselinou glukuronovou a sulfáty za vzniku neaktivních metabolitů. Malá část léčiva (méně než 4 %) je za účasti enzymů cytochromu P450 přeměněna na metabolit a inaktivována glutathionem. Při nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity blokovat enzymatické systémy hepatocytů a způsobit jejich nekrózu.
Je vylučován ledvinami ve formě metabolitů a nezměněn (asi 5 % podané dávky). Malá část se vylučuje do mateřského mléka (méně než 1 % podané dávky). T1/2 je 1-4 hodiny.
Kyselina askorbová
Sání a distribuce
Dobře se vstřebává v tenkém střevě. Biologická dostupnost je přibližně 70 %. Úroveň vazby na plazmatické proteiny je nízká. Hromadí se v krevní plazmě a buňkách. Cmax se vytváří ve žlázových tkáních.
Vylučování
Vylučuje se hlavně močí, dále stolicí, potem a mateřským mlékem v nezměněné formě a jako metabolity.
Feniramin maleát
Sání a distribuce
Téměř úplně se vstřebává z gastrointestinálního traktu. Má vysokou afinitu ke tkáním. Cmax v krevní plazmě je dosaženo po 1-2.5 hodinách.
Metabolismus a vylučování
Metabolizuje se v játrech oxidací za účasti enzymů systému cytochromu P450. Vylučuje se převážně močí v nezměněné podobě nebo jako metabolity.
Indikace pro lék Antigrippin-Express
symptomatická léčba „nachlazení“ onemocnění (chřipka, akutní respirační virové infekce), doprovázená horečkou a rýmou;
alergická rýma, nazofaryngitida.
Dávkovací režim
Droga se užívá perorálně. Obsah sáčku nasypte do hrnku, zalijte teplou vodou a míchejte, dokud se nerozpustí. Připravený roztok se musí konzumovat teplý.
Dospělým a dospívajícím nad 18 let se předepisuje 1 sáček 2-3x denně. Interval mezi dávkami léku by měl být alespoň 4 hodiny.
V případě těžkého selhání ledvin (CC) by neměl být lék užíván déle než 3 dny jako antipyretikum a déle než 5 dní jako analgetikum.
Nežádoucí účinek
Alergické reakce: vyrážka, zarudnutí kůže, svědění, kopřivka, dermatitida, angioedém.
Z krvetvorného systému: při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách – anémie, methemoglobinémie (provázená slabostí, dušností při fyzické námaze, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce), trombocytopenie (která může způsobit krvácení z nosu, krvácení dásní). V takových případech by měl pacient okamžitě přestat užívat lék a poradit se s lékařem.
Z centrálního nervového systému: ospalost, snížená rychlost psychomotorických reakcí, u starších pacientů je možná zmatenost nebo neklid; při dlouhodobém užívání v dávce více než 5 sáčků/den – bolest hlavy, zvýšená excitabilita, nespavost.
Ze zrakového orgánu: porucha akomodace, zvýšený nitrooční tlak.
Z kardiovaskulárního systému: tachykardie; při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách – snížená propustnost kapilár (možné zhoršení trofismu tkání, zvýšený krevní tlak, zvýšená srážlivost krve, rozvoj mikroangiopatií).
Z trávicího systému: podráždění gastrointestinální sliznice, nevolnost, bolest žaludku, sucho v ústech; při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách – erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, zvracení, průjem, hyperacidní gastritida, gastrointestinální krvácení, dysfunkce jater.
Z močového systému: porucha močení; Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách se může objevit renální dysfunkce – hyperoxalurie, nefrolitiáza, poškození glomerulárního aparátu, papilární nekróza.
Z endokrinního systému: útlum funkce ostrovního aparátu slinivky břišní (glukosurie, hyperglykémie, doprovázená nadměrnou žízní, zvýšené močení, hubnutí, únava).
Z laboratorních studií: hyperprotrombinémie, erytropenie, neutrofilní leukocytóza, hypokalémie, glukosurie.
Pokud se některý z nežádoucích účinků uvedených v pokynech zhorší nebo jsou zaznamenány jiné nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v pokynech, pacient by měl okamžitě informovat lékaře.
Kontraindikace pro použití
erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu v akutní fázi;
selhání jater;
glaukom s uzavíracím úhlem;
retence moči spojená s hyperplazií prostaty;
krevní onemocnění (včetně sideroblastické anémie, talasémie, leukopenie, trombocytopenie);
portální hypertenze;
diabetes mellitus;
nedostatek glukózy-6-fosfát dehydrogenázy;
hyperoxalurie;
nefrolitiáza;
nedostatek sacharázy/izomaltázy, intolerance fruktózy, glukózo-galaktózová malabsorpce (kvůli přítomnosti sacharózy);
těhotenství;
období kojení;
děti a mladiství do 18 let, protože obsah kyseliny askorbové v denní dávce drogy (400 a 600 mg) překračuje maximální denní dávku pro děti (300 mg);
přecitlivělost na jednu nebo více složek léčiva.
Lék by měl být předepisován s opatrností v případech selhání ledvin, vrozené hyperbilirubinémie (Gilbertův, Dubin-Johnsonův a Rotorův syndrom), virové hepatitidy, alkoholické hepatitidy, hemochromatózy a u starších pacientů.
Použití v těhotenství a laktaci
Během těhotenství a kojení (kojení) je užívání léku kontraindikováno.
Aplikace pro porušení funkce jater
Použití léku je kontraindikováno při selhání jater a portální hypertenzi.
Lék by měl být předepisován s opatrností v případech vrozené hyperbilirubinémie (Gilbertův, Dubin-Johnsonův a Rotorův syndrom), virové hepatitidy a alkoholické hepatitidy.
Aplikace pro porušení funkce ledvin
Použití léku je kontraindikováno u nefrolitiázy.
Lék by měl být předepisován s opatrností v případě selhání ledvin.
Použití u dětí
Užívání léku je kontraindikováno u dětí a dospívajících do 18 let, protože obsah kyseliny askorbové v denní dávce drogy (400 a 600 mg) překračuje maximální denní dávku pro děti a dospívající (300 mg).
Použití u starších pacientů
Lék by měl být předepisován s opatrností starším pacientům.
Zvláštní instrukce
Pacienti by měli být upozorněni, že pokud horečka trvá déle než 3 dny a bolest trvá déle než 5 dní při užívání léku, měli by se poradit s lékařem.
Při užívání léku mohou být zkresleny výsledky některých laboratorních testů (kvantitativní stanovení glukózy v krvi a moči, bilirubinu, kyseliny močové v krevní plazmě, aktivity jaterních transamináz a LDH).
Při léčbě je nutné sledovat periferní krevní obraz, ukazatele krevního tlaku, laboratorní ukazatele funkčního stavu jater, ostrovního aparátu slinivky břišní, nadledvinek.
Pacienty je třeba upozornit, aby nepřekračovali doporučené dávky léku.
Pacienti s poruchou funkce ledvin by se měli před použitím léku poradit s lékařem.
Pacienti s diabetes mellitus nebo pacienti na nízkosacharidové dietě by měli vzít v úvahu, že každý sáček léku obsahuje 11.555 g sacharózy, což odpovídá 1.16 XE (prášek pro přípravu perorálního roztoku /citron/) nebo 11.835 g sacharózy, což odpovídá 1.18 XE (prášek pro přípravu perorálního roztoku /malina/) nebo 11.837 g sacharózy, což odpovídá 1.18 XE (prášek pro přípravu perorálního roztoku /černý rybíz/).
Během léčebného období je nutné zdržet se pití alkoholických nápojů, protože je možný rozvoj hepatotoxických účinků.
Vliv na schopnost řídit vozidla a mechanismy
Užívání léku může vyvolat rozvoj ospalosti, proto byste se měli zdržet řízení vozidel a zapojování se do jiných potenciálně nebezpečných činností, které vyžadují zvýšenou koncentraci a rychlost psychomotorických reakcí.
Příznaky: bledá kůže, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, hepatonekróza (závažnost nekrózy v důsledku intoxikace přímo závisí na stupni předávkování). Toxické účinky u dospělých jsou možné po užití paracetamolu v dávkách přesahujících 10-15 g (20 a více sáčků). Plný klinický obraz poškození jater se objeví po 1-6 dnech. Vzácně se jaterní selhání rozvíjí rychle a může být komplikováno selháním ledvin (tubulární nekrózou).
Léčba: v prvních 6 hodinách po předávkování – výplach žaludku, užívání enterosorbentů; zavedení dárců skupiny SH a prekurzorů syntézy glutathionu (methionin) 8-9 hodin po předávkování a N-acetylcysteinu po 12 hodinách je stanovena potřeba dalších terapeutických opatření (další podávání methioninu a N-acetylcysteinu). koncentrací paracetamolu v krvi a také dobou, která uplynula od jeho příjmu.
Příznaky: křeče, poruchy vědomí, kóma.
Příznaky: průjem, nevolnost, plynatost, bolesti v epigastrické oblasti, časté močení, urolitiáza, nespavost, podrážděnost, hypoglykémie doprovázená neklidem, svalový třes, zvýšené pocení, bledost, rozšířené zorničky, zvracení, tachykardie, zvýšený krevní tlak.
Léčba: symptomatická terapie, forsírovaná diuréza.
Lékové interakce
Ethanol zvyšuje sedativní účinek a přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy.
Antidepresiva, antiparkinsonika, antipsychotika (deriváty fenothiazinu) zvyšují riziko rozvoje nežádoucích účinků (retence moči, sucho v ústech, zácpa).
GCS zvyšuje riziko vzniku glaukomu a při dlouhodobém užívání vyčerpává zásoby kyseliny askorbové.
Induktory jaterních mikrozomálních enzymů (barbituráty, fenytoin, fenylbutazon, rifampicin, zidovudin, karbamazepin, tricyklická antidepresiva), ethanol a hepatotoxická léčiva zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, čímž se zvyšuje riziko rozvoje těžké intoxikace při mírném předávkování.
Barbituráty a primidon zvyšují vylučování kyseliny askorbové močí.
Inhibitory mikrosomální oxidace (včetně cimetidinu) snižují riziko hepatotoxických účinků.
Při dlouhodobém kombinovaném užívání s jinými NSAID se zvyšuje riziko vzniku analgetické nefropatie a renální papilární nekrózy a nástupu konečného selhání ledvin.
Diflunisal zvyšuje plazmatické koncentrace paracetamolu o 50 %, čímž zvyšuje hepatotoxicitu.
Dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách současně se salicyláty zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin nebo močového měchýře.
Při současném použití s kyselinou acetylsalicylovou (ASA) se absorpce kyseliny askorbové sníží přibližně o 30 % a zvýší se její vylučování močí, zatímco vylučování ASA se sníží.
Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity léku.
Léky chinolinové řady a chlorid vápenatý při dlouhodobém užívání vyčerpávají zásoby kyseliny askorbové, zatímco perorální antikoncepce, čerstvé šťávy a alkalické nápoje snižují její vstřebávání a asimilaci.
Paracetamol, který je součástí léku, snižuje účinnost urikosurických léků a při užívání ve vysokých dávkách zvyšuje účinek antikoagulancií.
Kyselina askorbová zvyšuje koncentraci benzylpenicilinu a tetracyklinů v krvi.
V dávce 5 sáčků/den zvyšuje kyselina askorbová biologickou dostupnost ethinylestradiolu.
Kyselina askorbová zlepšuje vstřebávání přípravků železa ve střevech. Při současném užívání s deferoxaminem může zvýšit vylučování železa.
Kyselina askorbová snižuje účinnost heparinu a nepřímých antikoagulancií.
Při léčbě salicyláty a krátkodobě působícími sulfonamidy zvyšuje kyselina askorbová riziko rozvoje krystalurie, zpomaluje vylučování kyselin ledvinami a zvyšuje vylučování léků, které mají zásaditou reakci (včetně alkaloidů).
Kyselina askorbová snižuje koncentraci perorálních kontraceptiv v krvi.
Při současném použití zvyšuje kyselina askorbová celkovou clearance etanolu, což následně snižuje koncentraci kyseliny askorbové v těle.
Kyselina askorbová snižuje terapeutický účinek antipsychotik – derivátů fenothiazinu, tubulární reabsorpce amfetaminu a tricyklických antidepresiv.
Při současném použití snižuje kyselina askorbová chronotropní účinek isoprenalinu.
Při dlouhodobém užívání nebo při použití ve vysokých dávkách může kyselina askorbová interferovat s interakcí disulfiramu a ethanolu.
Při použití ve vysokých dávkách zvyšuje kyselina askorbová vylučování mexiletinu ledvinami.