Tradiční medicína

Užívání paracetamolu během těhotenství v prvním trimestru

Nová studie zjistila, že užívání krátkých léků proti bolesti během prvního a druhého trimestru těhotenství může způsobit epigenetické změny v zárodečných buňkách a snížit plodnost u budoucích generací.

Metody a výsledky výzkumu <br />

  • Vědci z Edinburghu provedli řadu in vitro a in vivo studií na fetální tkáni během prvního trimestru těhotenství. Podávání terapeutických dávek paracetamolu po dobu 7 dnů vedlo k 28% redukci gonocytárních zárodečných buněk in vitro (lidské buňky) a 43% redukci in vivo (ovariální buňky). Podobné výsledky byly získány v experimentech s ibuprofenem, snížení o 22 % a 49 %.
  • Po dokončení prvního experimentu vědci implantovali lidské buňky z plodu ve druhém trimestru do březí myši. Analýza ukázala, že užívání paracetamolu a ibuprofenu po dobu 7 dnů významně snížilo celkový počet zárodečných buněk ve srovnání s kontrolní myší (43 %, resp. 54 %). Zajímavé je, že i užívání paracetamolu po dobu jednoho dne bylo doprovázeno pokles celkového počtu zárodečných buněk o 22 %.
  • Podobný účinek byl pozorován při pokusech na březích krysách. Zejména se ukázalo, že snížení počtu zárodečných buněk na pozadí analgetik je spouštěčem změn v DNA, které ovlivnily plodnost potomků.

Diskuse <br />

Připomeňme, že paracetamol byl již zkoumán jako lék, který má negativní vliv na mužský organismus. Bylo prokázáno, že intrauterinní expozice léku zvyšuje riziko vrozených malformací urogenitálního traktu u mužů.

Autoři publikace poznamenávají, že před rozhodnutím o použití analgetik během těhotenství je třeba pečlivě zvážit klady a zápory. Pokud je léčba nezbytná, měla by být dána přednost nejméně účinné dávce předepsané na krátkou dobu.

Zdroj: Pablo Hurtado-Gonzalez, Richard A. Anderson, Joni Macdonald a kol. Environmentální zdravotní perspektiva. Publikováno online 16. dubna 2018.

Všeruská vzdělávací internetová relace

109029, Rusko, Moskva, st. Nižegorodskaja, 32, budova 4, fl. 2, vypnuto. 255otevřený směr +7 (495) 730-20-26

Informace a materiály prezentované na těchto stránkách jsou vědecké, referenční a analytické povahy, jsou určeny výhradně pro zdravotnické pracovníky, nejsou zaměřeny na propagaci zboží na trhu a nelze je použít jako rady nebo doporučení pro pacienta ohledně užívání léků. a způsoby léčby.bez konzultace s lékařem.

Léky, jejichž informace jsou uvedeny na této webové stránce, mají kontraindikace, před jejich použitím si musíte přečíst pokyny a poradit se s odborníkem.

Stanovisko Správy se nemusí shodovat s názorem autorů a lektorů. Správa neposkytuje žádné záruky ohledně stránky a jejího obsahu, včetně, bez omezení, ohledně vědecké hodnoty, relevance, přesnosti, úplnosti, spolehlivosti vědeckých údajů prezentovaných lektory nebo souladu obsahu s mezinárodními standardy dobré klinická praxe a/nebo medicína založená na důkazech. Stránka nepřebírá žádnou odpovědnost za jakákoli doporučení nebo názory, které mohou být obsaženy, ani za použitelnost materiálů na stránce na konkrétní klinické situace. Všechny vědecké informace jsou poskytovány tak, jak jsou, bez záruky úplnosti nebo aktuálnosti. Administrace vynakládá maximální úsilí, aby uživatelům poskytovala přesné a spolehlivé informace, ale zároveň nevylučuje možnost chyb.

Přečtěte si více
Akutní pyelonefritida - léčba medikamentózní terapií, bylinnou medicínou a dietou

Aktivní složka:
Paracetamol – 500,000 XNUMX mg
Pomocné látky:
kyselina citronová bezvodá – 1114,000 XNUMX mg
hydrogenuhličitan sodný – 942,000 XNUMX mg
bezvodý uhličitan sodný – 332,000 XNUMX mg
sorbitol – 300,000 XNUMX mg
sacharinát sodný – 7,000 XNUMX mg
docusát sodný – 0,227 mg
povidon (K30) – 1,287 mg
benzoan sodný – 60,606 mg

Paracetamol (derivát para-aminofenolu) má analgetické, antipyretické a mírné protizánětlivé účinky.
Přesný mechanismus analgetického a antipyretického účinku paracetamolu nebyl stanoven. Zdá se, že zahrnuje centrální a periferní komponenty. Lék blokuje cyklooxygenázu I a II primárně v centrálním nervovém systému, ovlivňuje centra bolesti a termoregulace.
V zanícených tkáních neutralizují buněčné peroxidázy účinek paracetamolu na cyklooxygenázu, což vysvětluje jeho téměř úplný nedostatek protizánětlivého účinku. Lék nemá negativní vliv na metabolismus voda-sůl (retence sodíku a vody) a na sliznici trávicího traktu, protože nemá vliv na syntézu prostaglandinů v periferních tkáních.

Syndrom střední nebo mírné bolesti (bolesti hlavy, zubů, migrény, neuralgie, bolesti svalů, bolesti beder, bolesti při úrazech a popáleninách, bolesti v krku, bolestivá menstruace) Zvýšená tělesná teplota při nachlazení a jiných infekčních a zánětlivých onemocněních.

Použití v těhotenství a laktaci

Užívání léku je kontraindikováno v prvním a třetím trimestru těhotenství a během kojení. Užívání léku ve druhém trimestru těhotenství je možné po konzultaci s lékařem za účelem posouzení očekávaného přínosu pro matku a možného rizika pro plod.

Hypersenzitivita na paracetamol, propacetamol hydrochlorid (proléčivo paracetamolu) nebo na kteroukoli další složku léčiva, závažné selhání jater nebo dekompenzované onemocnění jater v akutním stadiu, nedostatek sacharázy/izomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy a galaktózy, těhotenství (I a III trimestru) a období laktace, děti do 12 let (tělesná hmotnost nejméně 50 kg).
S opatrností
Těžké selhání ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min), selhání jater, chronický alkoholismus, nutriční deficit, anorexie, bulimie, kachexie, hypovolemie, dehydratace, nedostatek glukózo-6-fosfátdehydrogenázy, vrozená hyperbilirubinémie (Gilbertova, Dubinin-Johnsonova a Rotorova syndromy ), virová hepatitida, stáří.

Při užívání léku byly pozorovány následující nežádoucí účinky (četnost nebyla stanovena)
Alergické reakce: reakce z přecitlivělosti, svědění kůže, vyrážka na kůži a sliznicích (erytém nebo kopřivka), Quinckeho edém, erythema multiforme exsudativní (včetně Stevens-Johnsonova syndromu), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom), anafylaktický šok, akutní generalizovaný exantém pustulóza.
Z centrálního a periferního nervového systému (při užívání vysokých dávek): závratě, psychomotorický neklid a dezorientace v prostoru a čase.
Z trávicího systému: nevolnost, průjem, bolest v epigastriu, zvýšená aktivita jaterních enzymů, obvykle bez rozvoje žloutenky, hepatonekróza (účinek závislý na dávce).
Z endokrinního systému: hypoglykémie až po hypoglykemické kóma.
Z krvetvorných orgánů: anémie (cyanóza), sulfohemoglobinémie, methemoglobinémie (dušnost, bolesti srdce), hemolytická anémie (zejména u pacientů s deficitem glukózo-6-fosfátdehydrogenázy), trombocytopenie, neutropenie, leukopenie.
Ostatní: snížení krevního tlaku (jako příznak anafylaxe), změny protrombinového času a mezinárodního normalizovaného poměru (INR).

Fenytoin snižuje účinnost paracetamolu a zvyšuje riziko hepatotoxicity. Pacienti užívající fenytoin by se měli vyhýbat častému užívání paracetamolu, zejména ve vysokých dávkách.
Probenecid téměř na polovinu snižuje clearance paracetamolu inhibicí procesu jeho konjugace s kyselinou glukuronovou. Při současném podávání je třeba zvážit snížení dávky paracetamolu.
Opatrnosti je třeba při současném užívání paracetamolu s induktory jaterních mikrozomálních enzymů (např. ethanol, barbituráty, isoniazid, rifampicin, karbamazepin, antikoagulancia, zidovudin, amoxicilin + kyselina klavulanová, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva).
Dlouhodobé současné užívání barbiturátů snižuje účinnost paracetamolu.
Salicylamid může prodloužit poločas paracetamolu.
Monitorování INR by mělo být prováděno během a po současném užívání paracetamolu (zejména ve vysokých dávkách a/nebo po delší dobu) a kumarinů (např. účinek nepřímých antikoagulancií a zvyšují riziko krvácení. V případě potřeby se upraví dávka antikoagulancií.

Přečtěte si více
Nux Vomica. Homeopatie: indikace k použití, pokyny pro děti a dospělé. Cena, recenze

Jak užívat, průběh podávání a dávkování

Uvnitř. Tabletu rozpusťte ve sklenici vody (200 ml). Tablety nežvýkejte ani nepolykejte. Obvykle se užívají 1-2 tablety 2-3x denně v intervalu minimálně 4 hodin.
Maximální jednotlivá dávka jsou 2 tablety (1 g), maximální denní dávka je 8 tablet (4 g), což odpovídá jednorázové dávce 10-15 mg/kg tělesné hmotnosti, a maximální denní dávka 75 mg/ kg tělesné hmotnosti.
V případě poruchy funkce ledvin by měl být časový interval mezi dávkami léku alespoň 8 hodin s clearance kreatininu nižší než 10 ml/min, alespoň 6 hodin s clearance kreatininu 10-50 ml/min.
U pacientů s chronickým nebo kompenzovaným aktivním onemocněním jater, zvláště
provázené jaterním selháním, u pacientů s chronickým alkoholismem, chronickou malnutricí (nedostatečné zásoby glutathionu v játrech), dehydratací nebo tělesnou hmotností nižší než 50 kg by denní dávka neměla překročit 3 g, tzn. 6 tablet.
Lék by měl být používán s opatrností u dětí a pacientů s hmotností nižší než 50 kg, aby se zabránilo riziku překročení doporučené dávky.
Délka léčby bez konzultace s lékařem není delší než 5 dnů, pokud je předepsána jako lék proti bolesti a 3 dny jako antipyretikum.

V případě předávkování je možná intoxikace, zejména u dětí, pacientů s onemocněním jater (způsobeným chronickým alkoholismem), u pacientů s podvýživou, dále u pacientů užívajících induktory enzymů, u kterých se vyskytuje fulminantní hepatitida, jaterní selhání, cholestatická hepatitida, cytolytická Ve výše uvedených případech se může rozvinout hepatitida – někdy s fatálním koncem. Klinický obraz akutního předávkování se vyvíjí do 24 hodin po užití léku.
Příznaky: gastrointestinální poruchy (nauzea, zvracení, ztráta chuti k jídlu, břišní diskomfort a/nebo bolest břicha), bledá kůže, pocení, malátnost. Při jednorázovém podání dospělým v dávce 7,5 g nebo více nebo dětem v dávce vyšší než 140 mg/kg dochází k cytolýze hepatocytů s úplnou a ireverzibilní nekrózou jater, rozvojem jaterního selhání, metabolické acidózy a encefalopatie, která může vést ke kómatu a smrt.
12-48 hodin po podání paracetamolu je pozorováno zvýšení aktivity „jaterních“ transamináz, laktátdehydrogenázy, koncentrace bilirubinu a snížení koncentrace protrombinu. Plný klinický obraz jaterního poškození se objeví po 1-2 dnech a svého maxima dosahuje 3.-4.
Léčba: okamžitá hospitalizace, stanovení kvantitativního obsahu paracetamolu v krevní plazmě před zahájením léčby (co nejdříve po předávkování), výplach žaludku, podání dárců skupiny SH a prekurzorů syntézy glutathionu – methioninu do 8 hodin po předávkování předávkovat. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podání methioninu, nitrožilní podání N-acetylcysteinu) se stanovuje v závislosti na koncentraci paracetamolu v krvi a také době, která uplynula od jeho podání.
Symptomatická léčba. Testy jaterních funkcí by měly být prováděny na začátku léčby a poté každých 24 hodin. Ve většině případů se aktivita jaterních transamináz vrátí k normálu během 1-2 týdnů. Ve velmi závažných případech může být vyžadována transplantace jater.

Aby se předešlo předávkování, je třeba vzít v úvahu obsah paracetamolu v jiných lécích, které pacient užívá současně s paracetamolem. Užívání paracetamolu ve vyšších než doporučených dávkách může způsobit vážné poškození jater.
Pokud syndrom horečky trvá na pozadí užívání paracetamolu déle než 3 dny a syndrom bolesti déle než 5 dní, je nutná konzultace s lékařem.
Užívání paracetamolu může zkreslit výsledky laboratorních testů pro kvantitativní stanovení hladin glukózy a kyseliny močové v krevní plazmě.
Aby se zabránilo toxickému poškození jater, paracetamol by se neměl kombinovat s alkoholickými nápoji a neměli by jej užívat lidé náchylní k chronické konzumaci alkoholu.
Riziko rozvoje poškození jater se zvyšuje u pacientů s alkoholickou hepatózou.
Při dlouhodobém užívání léku je nutné sledovat obraz periferní krve a funkční stav jater.
Paracetamol může způsobit závažné kožní reakce, jako je Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza, akutní generalizovaná exantematózní pustulóza, které mohou být fatální. Při prvních známkách vyrážky nebo jiných reakcí z přecitlivělosti je třeba užívání léku přerušit.
Rovněž je třeba přerušit užívání paracetamolu, pokud je u pacienta zjištěna akutní virová hepatitida.
Paracetamol obsahuje 412,4 mg sodíku v jedné tabletě, což by měli vzít v úvahu pacienti na přísné dietě s nízkým obsahem soli.
Vzhledem k tomu, že lék obsahuje sorbitol, neměl by být používán v případech deficitu sacharázy/izomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy a galaktózy.
Vliv na schopnost řídit vozidla a mechanismy
Vliv na schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje nebyl studován. Pokud pacient pociťuje závratě, psychomotorický neklid a dezorientaci v prostoru a čase, nedoporučuje se mu během léčby přípravkem řídit auto nebo obsluhovat jiné stroje.

Přečtěte si více
Ospamox - oficiální návod k použití, analogy, cena, dostupnost v lékárnách

Na suchém místě při teplotě do 25 °C.
Uchovávejte mimo dosah dětí.

Podmínky dovolené z lékáren

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button