Odpovedi

Panadol – návod k použití tablet, dávkování, cena, recenze

Pomocné látky: kukuřičný škrob, kukuřičný škrob, povidon, sorbát draselný, mastek, kyselina stearová, hypromelóza, glyceryltriacetát.

Dávková forma

Základní fyzikální a chemické vlastnosti:

Bílé potahované tablety s plochými okraji, s vyraženým trojúhelníkovým logem na jedné straně a dělicí rýhou na druhé straně.

Farmakologická skupina

Analgetika a antipyretika. paracetamol. ATX kód N02B E01.

Farmakologické vlastnosti

Tablety Panadol obsahují paracetamol, analgetikum a antipyretikum (lék proti bolesti a antipyretikum). Paracetamol se rychle a téměř úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu. Maximální koncentrace v krevní plazmě je dosaženo po 30-60 minutách. Poločas rozpadu je 1-4 hodiny. Je rovnoměrně distribuován do všech tělesných tekutin. Vazba na plazmatické proteiny je variabilní. Je vylučován převážně ledvinami ve formě konjugovaných metabolitů.
svědectví
Bolest hlavy včetně migrény a tenzní bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti zad, revmatické bolesti, bolesti svalů, menstruační bolesti u žen, mírná bolest při artritidě, úleva od horečky a bolestivých příznaků při nachlazení a chřipce.

Kontraindikace

Přecitlivělost na složky léčiva, závažná dysfunkce jater a/nebo ledvin, vrozená hyperbilirubinémie, nedostatek glukózo-6-fosfátdehydrogenázy, alkoholismus, krevní onemocnění, Gilbertův syndrom, závažná anémie, leukopenie. Věk do 6 let.

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Rychlost absorpce paracetamolu se může zvýšit u metoklopramidu a domperidonu a snížit u cholestyraminu. Antikoagulační účinek warfarinu a dalších kumarinů se zvýšeným rizikem krvácení může být zesílen při současném dlouhodobém užívání paracetamolu. Pravidelné užívání nemá žádný významný účinek. Barbituráty snižují antipyretický účinek paracetamolu.

Antikonvulziva (včetně fenytoinu, barbiturátů, karbamazepinu), která stimulují aktivitu jaterních mikrozomálních enzymů, mohou zvýšit toxický účinek paracetamolu na játra v důsledku zvýšení stupně přeměny léčiva na hepatotoxické metabolity. Při současném užívání paracetamolu s hepatotoxickými léky se zvyšuje toxický účinek léků na játra. Současné užívání vysokých dávek paracetamolu s isoniazidem zvyšuje riziko rozvoje hepatotoxického syndromu.

Paracetamol snižuje účinnost diuretik. Nepoužívejte současně s alkoholem.

Funkce aplikace

Pokud máte onemocnění jater nebo ledvin, měli byste se před použitím léku poradit s lékařem.

Před použitím léku byste se měli poradit s lékařem, pokud pacient užívá warfarin nebo podobné léky, které mají antikoagulační účinek. Je třeba vzít v úvahu, že u pacientů s alkoholickým necirhotickým onemocněním jater se zvyšuje riziko hepatotoxických účinků paracetamolu, lék může ovlivnit výsledky laboratorních testů hladiny glukózy a kyseliny močové v krvi. Pacienti užívající denně léky proti bolesti na mírnou artritidu by se měli poradit se svým lékařem. U pacientů se závažnými infekcemi, jako je sepse, které jsou spojeny se sníženou hladinou glutathionu, zvyšuje užívání paracetamolu riziko rozvoje metabolické acidózy. Příznaky metabolické acidózy zahrnují hluboké, rychlé nebo namáhavé dýchání, nevolnost, zvracení a ztrátu chuti k jídlu. Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nepřekračujte uvedené dávky.

Neužívejte přípravek současně s jinými přípravky obsahujícími paracetamol.

Pokud příznaky přetrvávají, měli byste se poradit s lékařem.

Přečtěte si více
Stupně arteriální hypertenze: rozdělení a klasifikace podle tlaku

Pokud bolest hlavy přetrvává, měli byste navštívit lékaře.

Uchovávejte přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Použití během těhotenství nebo kojení

Předepsání léku během těchto období je možné pouze tehdy, pokud očekávaný přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod nebo dítě.

Paracetamol přechází do mateřského mléka, ale v klinicky nevýznamném množství. Dostupné publikované údaje nenaznačují žádné kontraindikace kojení.

Schopnost ovlivnit rychlost reakce při řízení vozidel nebo jiných mechanismů

Dávkování a podávání

Lék je určen k perorálnímu podání.

Dospělí a děti od 12 let: 1-2 tablety 4x denně dle potřeby.

Neužívejte více než 8 tablet (4000 mg) během 24 hodin.

Děti (6-11 let): ½ – 12 tableta 1-3x denně v případě potřeby.

Jednorázová dávka paracetamolu je 10-15 mg/kg tělesné hmotnosti, maximální denní dávka je 60 mg/kg tělesné hmotnosti.

Neužívejte více než 4 dávky během 24 hodin.

Maximální doba užívání u dětí bez porady s lékařem je 3 dny.

Interval mezi dávkami je minimálně 4:00.

Překročte doporučenou dávku.

Neužívejte s jinými léky obsahujícími paracetamol.

Děti

Nedoporučuje se používat dětem do 6 let.

Nadměrná dávka

Poškození jater je možné u dospělých, kteří užili 10 g nebo více paracetamolu, au dětí, které užily více než 150 mg/kg tělesné hmotnosti. U pacientů s rizikovými faktory (dlouhodobé užívání karbamazepinu, fenobarbitalu, fenytoinu, primidonu, rifampicinu, třezalky tečkované nebo jiných léků indukujících jaterní enzymy, abúzus alkoholu, nedostatek glutathionu, jako jsou: poruchy trávení, infekce HIV, hladovění , cystická fibróza, kachexie) příjem 5 g nebo více paracetamolu může způsobit poškození jater.

Mezi příznaky předávkování v prvních 24 hodinách patří: bledost, nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu a bolest břicha. Poškození jater se může objevit 12-48 hodin po předávkování. Mohou se objevit poruchy metabolismu glukózy a metabolická acidóza. Při těžké otravě může selhání jater progredovat do encefalopatie, krvácení, hypoglykémie, kómatu a smrti. Akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou se může projevit silnou bederní bolestí, hematurií, proteinurií a může se vyvinout i bez závažného poškození jater. Rovněž byla zaznamenána srdeční arytmie a pankreatitida.

Při dlouhodobém užívání léku ve vysokých dávkách se může v hematopoetických orgánech vyvinout aplastická anémie, pancytopenie, agranulocytóza, neutropenie, leukopenie a trombocytopenie. Při užívání velkých dávek jsou možné závratě, psychomotorické vzrušení a dezorientace z centrálního nervového systému z močového systému, je možná nefrotoxicita (renální kolika, intersticiální nefritida, kapilární nekróza).

V případě předávkování je nutná okamžitá lékařská pomoc. Pacient by měl být okamžitě převezen do nemocnice, i když se neobjeví žádné časné příznaky předávkování. Příznaky mohou být omezeny na nevolnost a zvracení nebo nemusí odrážet závažnost předávkování nebo riziko poškození orgánů. Léčba aktivním uhlím by měla být zvážena, pokud byla během 1 hodiny užita nadměrná dávka paracetamolu. Plazmatické koncentrace paracetamolu by měly být měřeny 00 hodiny nebo později po podání (dřívější koncentrace jsou nespolehlivé). Léčbu N-acetylcysteinem lze nasadit do 4 hodin po užití paracetamolu, ale maximální ochranný účinek nastává při užití do 00 hodin od užití. Účinnost antidota po této době prudce klesá. V případě potřeby by měl být pacientovi podán intravenózně N-acetylcystein podle současných doporučení. V nepřítomnosti zvracení může být perorální methionin použit jako vhodná alternativa v odlehlých oblastech mimo nemocnici.

Přečtěte si více
Vetoron: návod k použití, cena, recenze, analogy kapek Vetoron

Nežádoucí reakce

z imunitního systému: anafylaxe, reakce z přecitlivělosti, včetně svědění kůže, vyrážka na kůži a sliznicích (obvykle generalizovaná vyrážka, erytematózní, kopřivka), angioedém, exsudativní erythema multiforme (včetně Stevens-Johnsonova syndromu), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom )
z trávicího systému: nevolnost, bolest v epigastriu
z endokrinního systému: hypoglykémie až po hypoglykemické kóma
z krve a lymfatického systému: trombocytopenie, agranulocytóza, anémie, sulfhemoglobinémie a methemoglobinémie (cyanóza, dušnost, bolest srdce), hemolytická anémie, modřiny nebo krvácení.
z dýchacího systému: bronchospasmus u pacientů citlivých na kyselinu acetylsalicylovou a jiná NSAID
z trávicího systému: zhoršená funkce jater, zvýšená aktivita jaterních enzymů, obvykle bez rozvoje žloutenky.

Datum vypršení platnosti

Podmínky skladování

Skladujte při teplotě do 25°C mimo dosah dětí.

Obal

12 tablet v blistru, 1 blistr v papírové krabičce 8 tablet v blistru, 8 nebo 12 blistrů v papírové krabičce;

Obsahuje paracetamol. Neužívejte současně s jinými léky obsahujícími paracetamol, protože To může vést k předávkování Předávkování paracetamolem může způsobit selhání jater, které může vyžadovat transplantaci jater nebo být smrtelné.

Chronické onemocnění jater zvyšuje riziko poškození jater při užívání paracetamolu.

Pacienti s diagnostikovaným selháním jater nebo ledvin, stejně jako ti, kteří užívají warfarin nebo jiné léky na ředění krve, by se měli před zahájením užívání léku poradit s lékařem.

Nepřekračujte doporučenou dávku.

Opatrnosti je třeba u pacientů se stavy, které jsou spojeny se sníženými hladinami glutathionu (např. hladovění, anorexie, nízký index tělesné hmotnosti, chronické užívání alkoholu, sepse), které mohou zvýšit riziko metabolické acidózy.

Pacienti s nízkou hladinou glutathionu by měli užívat opatrně.

Pokud příznaky přetrvávají, měli byste se poradit s lékařem.

Před použitím léku u dětí mladších 3 měsíců nebo předčasně narozených byste se měli poradit s lékařem.

Informace o pomocných látkách

Přípravek obsahuje maltitol (E965) a tekutý sorbitol (E420). Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy by tento přípravek neměli užívat.

Přípravek obsahuje 666,5 mg sorbitolu (E 420) v 5 ml suspenze. Methylparaben sodný (E219), ethylparaben sodný (E215), propylparaben sodný (E217) obsažené v přípravku mohou způsobit alergické reakce, včetně opožděných reakcí.

Interakce s jinými léky

Metoklopramid a domperidon zvyšují a cholestyramin snižují rychlost absorpce paracetamolu.

Při dlouhodobém užívání lék zesiluje účinek nepřímých antikoagulancií (warfarin a další kumariny), což zvyšuje riziko krvácení; Jednotlivé dávky nemají významný účinek.

Zvláštní upozornění

Pediatrické použití

Nepoužívejte u dětí mladších 2 měsíců.

Před použitím léku u dětí mladších 3 měsíců nebo předčasně narozených byste se měli poradit s lékařem.

Během těhotenství nebo kojení

Lék je určen k použití u dětí.

Těhotenství:

Riziko užívání paracetamolu v těhotenství z hlediska neurovývojových poruch plodu je v současnosti považováno za nízké.

Paracetamol lze užívat během těhotenství, pokud je to indikováno, ale stejně jako ostatní léky by měl být užíván v nejnižší účinné dávce a po co nejkratší dobu.

Při užívání v doporučených dávkách se paracetamol vylučuje do mateřského mléka v malých množstvích.

Není kontraindikováno během kojení.

Přečtěte si více
Jak napařit nohy dítěte, když má rýmu: je to možné a jaká je správná cesta?

Vlastnosti účinku léku na schopnost řídit vozidlo nebo potenciálně nebezpečné mechanismy

Doporučení k použití

Dávkovací režim

Určeno pro použití u dětí.

Pouze pro orální použití.

Před použitím obsah lahvičky dobře protřepejte (alespoň 10 sekund). Odměrná stříkačka, která je součástí balení, umožňuje správné a racionální dávkování léku.

Nepřekračujte doporučenou dávku. Po co nejkratší dobu léčby by měla být použita nejnižší dávka léku nezbytná k dosažení účinku.

— dítě je donošené (porod nenastal dříve než ve 37 týdnech)

Nepoužívejte u dětí mladších 2 měsíců.

Interval mezi dávkami by měl být alespoň 4 hodiny.

Nepodávejte více než 2 dávky.

Pokud je nutná další dávka a teplota neklesne déle než 24 hodin, je třeba vyhledat lékaře, aby se vyloučila závažná infekce.

U dětí ve věku 2-3 měsíců lze použít k symptomatické léčbě reakcí po očkování v jedné dávce 10-15 mg/kg. Pokud teplota po 2. dávce neklesne, měli byste se poradit s lékařem.

Neužívejte více než 4 dávky během 24 hodin.

Maximální denní dávka 60 mg/kg by měla být rozdělena do dávek 10-15 mg/kg po dobu 24 hodin.

Interval mezi dávkami by měl být alespoň 4 hodiny.

Bez lékařského předpisu a dohledu se lék nedoporučuje užívat déle než 3 dny.

Opatření v případě předávkování

Předávkování paracetamolem může způsobit nevratné poškození jater, které může vést k transplantaci jater nebo smrti. Byly pozorovány případy akutní pankreatitidy, obvykle ve spojení s jaterní dysfunkcí a hepatotoxicitou.

Pokud je doporučená dávka překročena, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, i když se cítíte dobře, protože existuje riziko opožděného vážného poškození jater.

Poškození jater je možné u dospělých pacientů po užití 10 g nebo více paracetamolu. Užívání 5 g nebo více paracetamolu perorálně může způsobit poškození jater, pokud má pacient následující rizikové faktory:

– dlouhodobá léčba karbamazepinem, fenobarbitalem, difeninem, primidonem, rifampicinem, třezalkou tečkovanou nebo jinými léky stimulujícími renální enzymy.

– při stavech, které jsou doprovázeny poklesem hladiny glutathionu (poruchy příjmu potravy, cystická fibróza, HIV infekce, hladovění, celkové vyčerpání).

Příznaky akutní otravy paracetamolem v prvních 24 hodinách jsou nevolnost, zvracení, bolesti žaludku, pocení a bledá kůže. Poškození jater je zjištěno 12-48 hodin po předávkování.

Mohou se objevit poruchy metabolismu glukózy a metabolická acidóza. Při těžké otravě může selhání jater progredovat do encefalopatie, krvácení, hypoglykémie, mozkového edému a smrti. Akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou se může projevit silnou bederní bolestí, hematurií, proteinurií a může se vyvinout i bez závažného poškození jater. Rovněž byla zaznamenána srdeční arytmie a pankreatitida.

Léčba: V případě předávkování okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pacient by měl být okamžitě převezen do nemocnice, i když se neobjeví žádné časné příznaky předávkování. Příznaky mohou být omezeny na nevolnost a zvracení nebo nemusí odrážet závažnost předávkování nebo riziko poškození orgánů. Léčba aktivním uhlím se doporučuje v případech, kdy byla během 1 hodiny užita nadměrná dávka paracetamolu. Koncentrace paracetamolu v krevní plazmě by měla být stanovena nejdříve za 4 hodiny nebo i později po užití léku (dřívější stanovení koncentrace není spolehlivé).

Přečtěte si více
Absces hýždí po injekci: léčba, fotografie, příznaky. Absces po injekci do hýždě - léčba

Léčbu N-acetylcysteinem lze provést do 24 hodin po užití paracetamolu, maximálního účinku tohoto antidota však lze dosáhnout, pokud se použije do 8 hodin po užití. Účinnost antidota po této době prudce klesá. V případě potřeby se N-acetylcystein podává pacientovi intravenózně v doporučených dávkách. Při absenci zvracení lze jako alternativu použít perorální methionin, pokud není možný nouzový transport pacienta do nemocnice.

Popis nežádoucích účinků, které se vyskytují při standardním užívání léků, a opatření, která by měla být v tomto případě přijata

Velmi vzácné

– kožní hypersenzitivní reakce, jako je kožní vyrážka, Quinckeho edém (angioedém)

– Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza

– bronchospasmus (obvykle pozorovaný u pacientů s přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou a jiná NSAID)

Okamžitě přestaňte užívat přípravek a poraďte se s lékařem, pokud se objeví některý z výše uvedených nežádoucích účinků, stejně jako pokud se u Vás objeví olupování kůže, vředy v ústech, potíže s dýcháním, otoky rtů, jazyka, hrdla a obličeje, modřiny, krvácení nebo jakákoli jiná nežádoucí reakce na přípravek.

Tyto příznaky jsou vzácné.

Složení léku

5 ml suspenze obsahuje

účinná látka – paracetamol 120 mg,

pomocné látky: kyselina jablečná, xanthanová guma, tekutý maltitol, jahodové aroma L 10055, sorbitol 70 % (krystalizovaný), methylparaben sodný (E219), ethylparaben sodný (E215), propylparaben sodný (E217), bezvodá kyselina citrónová, sorbitol, čištěná voda. Popis vzhledu, vůně, chuti

Bezbarvá viskózní suspenze. V suspenzi je povolena přítomnost malých bílých krystalů.

Uvolněte formulář a obal

100 ml suspenze v lahvičkách z tmavého skla, uzavřených šroubovacím polypropylenovým uzávěrem s kontrolou prvního otevření. Na lahvičce je připevněn štítek.

Jedna lahvička spolu s odměrnou stříkačkou a návodem k lékařskému použití ve státním a ruském jazyce jsou umístěny v kartonovém obalu.

Doba použitelnosti

3 roky; po otevření lahvičky – 1 měsíc

Podmínky skladování

Skladujte při teplotě do 30 °C. Chraňte před mrazem!

Podmínky dovolené z lékáren

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button