Nalgesin forte: návod k použití, dávkování, analogy
Nalgesin forte se používá k symptomatické terapii (ke snížení bolesti, zánětu a snížení zvýšené tělesné teploty) a neovlivňuje progresi základního onemocnění.
Kontraindikace pro použití Nalgesin Forte
- přecitlivělost na naproxen nebo naproxen sodný; s anamnestickými údaji o záchvatu bronchoobstrukce, rýmy, kopřivky po užití kyseliny acetylsalicylové nebo jiných NSA (syndrom úplné nebo neúplné intolerance kyseliny acetylsalicylové – rinosinusitida, kopřivka, polypy nosní sliznice, bronchiální astma);
- období po operaci bypassu koronární arterie;
- erozivní a ulcerativní změny na žaludeční sliznici nebo dvanáctníku, aktivní gastrointestinální krvácení;
- zánětlivá onemocnění střev v akutní fázi (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba);
- cerebrovaskulární krvácení nebo jiné krvácivé a hemostatické poruchy;
- těžké jaterní selhání nebo aktivní jaterní onemocnění;
- těžké selhání ledvin (kreatinin Cl méně než 20 ml/min), včetně potvrzené hyperkalemie, progresivního onemocnění ledvin;
- potlačení hematopoézy kostní dřeně;
- těhotenství, kojení;
- Jedna tableta Nalgesinu forte obsahuje 550 mg naproxenu, proto se lék nedoporučuje dětem a dospívajícím do 15 let.
S opatrností: IHD, cerebrovaskulární onemocnění, městnavé srdeční selhání, dyslipidémie/hyperlipidémie, diabetes mellitus, onemocnění periferních tepen, kouření, kreatinin Cl méně než 60 ml/min; anamnéza rozvoje ulcerózních gastrointestinálních lézí, přítomnost infekce Helicobacter pylori, stáří, dlouhodobé užívání nesteroidních antirevmatik, častá konzumace alkoholu, závažná somatická onemocnění, současná léčba následujícími léky: antikoagulancia (např. warfarin), antiagregancia (např. kyselina acetylsalicylová, klopidogrel), perorální GCS (např. prednisolon), SSRI (např. citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin). Aby se snížilo riziko rozvoje nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu, měla by být použita minimální účinná dávka po co nejkratší průběh. Pro děti do 16 let je lék předepsán pouze na doporučení lékaře.
Doporučení k použití
Uvnitř. Měli byste přísně dodržovat pokyny svého lékaře a neukončovat léčbu ani neměnit dávkování bez předchozí konzultace s lékařem.
Obvyklá denní dávka používaná k úlevě od bolesti je 1-2 tablety. (550–1100 mg).
V případě velmi silných bolestí a bez anamnézy gastrointestinálních onemocnění je možné zvýšit denní dávku na 3 tablety. (1650 mg), ale ne déle než 2 týdny. Při použití léku jako antipyretika je počáteční dávka 1 tableta. (550 mg), poté užijte 0,5 tablety. (275 mg) každých 6–8 hodin.
K prevenci záchvatů migrény se doporučuje 1 tableta. (550 mg) dvakrát denně. Léčba by však měla být přerušena, pokud se frekvence, intenzita a trvání záchvatů migrény během 4 až 6 týdnů nesníží. Při prvních příznacích záchvatu migrény užijte 1,5 tablety (825 mg), v případě potřeby ještě 0,5–1 tabletu. (275–550 mg) po 30 min.
Ke zmírnění menstruačních bolestí a křečí, bolestí po zavedení IUD (nitroděložních tělísek) a jiných gynekologických bolestí (adnexitida, porod jako analgetikum a tokolytikum) se doporučuje předepsat lék v úvodní dávce 1 tableta. (550 mg), poté 0,5 tablety. (275 mg) každých 6–8 hodin.
Při akutním záchvatu dny je počáteční dávka 1,5 tablety. (825 mg), poté 1 tabletu. (550 mg) po 8 hodinách a poté 0,5 tablety. (275 mg) každých 8 hodin, dokud záchvat neustane.
U revmatoidních onemocnění (revmatoidní artritida, osteoartróza a ankylozující spondylitida) je obvyklá počáteční dávka léku 1-2 tablety. (550–1100 mg), dvakrát denně, ráno a večer. Počáteční denní dávka je 1,5 (825 mg)–3 tablety. (1650 mg) se doporučuje pro pacienty se silnou noční bolestí a/nebo silnou ranní ztuhlostí, pacienty převedené na léčbu naproxenem sodným z vysokých dávek jiných NSAID a pacienty, u kterých je hlavním příznakem bolest. Obvyklá denní dávka je 1 tableta. (550 mg) – 2 tablety. (1100 mg), podávaných ve dvou dávkách.
Ranní a večerní dávky nemusí být stejné. Se souhlasem ošetřujícího lékaře je lze měnit v závislosti na prevalenci příznaků, tzn. noční bolest a/nebo ranní ztuhlost.
Pokud máte pocit, že účinek léku je příliš silný nebo příliš slabý, informujte svého lékaře nebo lékárníka.
Užívání Nalgesinu Forte během těhotenství a kojení
Nalgesin forte se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení.
Farmakologický účinek
Nalgesin forte je naproxenový přípravek, který má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Mechanismus účinku je spojen s neselektivní inhibicí aktivity COX-1, COX-2.
Potahované tablety Nalgesin forte se dobře rozpouštějí, rychle se vstřebávají z gastrointestinálního traktu a poskytují rychlý nástup analgetického účinku.
Farmakokinetika
Absorpce z gastrointestinálního traktu je rychlá a úplná, biologická dostupnost je 95 % (příjem potravy nemá prakticky žádný vliv ani na úplnost, ani na rychlost absorpce). Tmax — 1–2 h, vazba na plazmatické bílkoviny — >99 %, T1/2 — 12–15 h Metabolismus — v játrech na dimethylnaproxen za účasti enzymového systému CYP2C9. Clearance: 0,13 ml/min/kg. Vylučuje se 98% ledvinami (z toho 10% se vylučuje nezměněno), se žlučí – 0,5-2,5%. Css se stanoví po užití 4-5 dávek léku (2-3 dny). V případě selhání ledvin je možná akumulace metabolitů.
Nežádoucí účinky přípravku Nalgesin Forte
Z trávicího systému: zácpa, bolesti břicha, dyspepsie, nevolnost, průjem, ulcerózní stomatitida, erozivní a ulcerózní léze a krvácení z gastrointestinálního traktu, zvýšená aktivita jaterních enzymů, zhoršená funkce jater, žloutenka, krvavé zvracení, melena.
Ze strany centrálního nervového systému: ztráta sluchu, závratě, bolest hlavy, ospalost, deprese, poruchy spánku, porucha koncentrace, nespavost, malátnost, pomalá reakční doba, aseptická meningitida, kognitivní dysfunkce.
Dermatologické reakce: svědění, ekchymóza, zvýšené pocení, purpura, alopecie, fotodermatózy.
Ze smyslových orgánů: tinnitus, zrakové postižení, sluchové postižení.
Z kardiovaskulárního systému: otok, dušnost, bušení srdce, městnavé srdeční selhání, vaskulitida.
Z urogenitálního systému: glomerulonefritida, hematurie, intersticiální nefritida, nefrotický syndrom, renální selhání, renální papilární nekróza, menstruační nepravidelnosti.
Z hematopoetického systému: eozinofilie, granulocytopenie, leukopenie, trombocytopenie, aplastická anémie, hemolytická anémie.
Z dýchacího systému: eozinofilní pneumonitida.
Alergické reakce: kožní vyrážka, kopřivka, angioedém, epidermální nekrolýza, erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom.
Ostatní: žízeň, hypertermie, hyperglykémie, hypoglykémie, prodloužení doby krvácení.
Zvláštní instrukce
Nedoporučuje se překračovat dávky uvedené v návodu. Aby se snížilo riziko rozvoje nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu, měla by být použita minimální účinná dávka po co nejkratší průběh.
Pokud bolest a horečka přetrvávají nebo se zhoršují, měli byste navštívit lékaře.
Pacienti s bronchiálním astmatem, poruchami srážlivosti krve a také pacienti s přecitlivělostí na jiná analgetika by se měli před užitím Nalgesinu forte poradit s lékařem.
Měl by být podáván s opatrností pacientům s onemocněním jater a selháním ledvin. U pacientů s renální insuficiencí by měly být monitorovány hladiny clearance kreatininu. Pokud je hladina kreatininu Cl pod 20 ml/min, nedoporučuje se předepisovat naproxen. U chronické alkoholické a jiných forem cirhózy se koncentrace nevázaného naproxenu zvyšuje, proto se u takových pacientů doporučují nižší dávky.
Nalgesin forte by se neměl užívat společně s jinými protizánětlivými léky a léky zmírňujícími bolest, pokud není předepsáno lékařem.
Nižší dávky se doporučují i starším pacientům.
48 hodin před operací je třeba se vyhnout naproxenu. Pokud je nutné stanovit 17-kortikosteroidy, lék by měl být vysazen 48 hodin před studií. Podobně může naproxen interferovat se stanovením kyseliny 5-hydroxyindoloctové v moči.
Užívání naproxenu, stejně jako jiných léků, které blokují syntézu PG, může ovlivnit plodnost, a proto se nedoporučuje ženám, které chtějí otěhotnět.
Každá tableta přípravku Nalgesin forte, 550 mg, obsahuje přibližně 50 mg sodíku. To je třeba vzít v úvahu při omezení příjmu soli.
Účinek na schopnost řídit a obsluhovat stroje: Naproxen zpomaluje u pacientů rychlost reakce. To je třeba vzít v úvahu při řízení automobilu a provádění úkolů, které vyžadují zvýšenou pozornost.
Nadměrná dávka
Příznaky: ospalost, dyspeptické poruchy (pálení žáhy, nevolnost a zvracení, bolest břicha), slabost, tinitus, podrážděnost; v těžkých případech – krvavé zvracení, meléna, poruchy vědomí, křeče a selhání ledvin.
Léčba: výplach žaludku a symptomatická léčba – aktivní uhlí, antacida, blokátory H2-receptorů, inhibitory protonové pumpy. Hemodialýza je neúčinná.
Lékové interakce
Při léčbě antikoagulancii je třeba mít na paměti, že naproxen může prodloužit dobu krvácení. Lék by neměl být užíván současně s jinými NSAID (zvýšené riziko rozvoje nežádoucích účinků).
Pacienti, kteří současně užívají hydantoiny, antikoagulancia nebo jiná léčiva, která se vysoce váží na plazmatické proteiny, by měli být sledováni s ohledem na známky potenciace účinku nebo předávkování těmito léčivy.
Lék Nalgesin forte může snížit antihypertenzní účinek propranololu a dalších beta-blokátorů a může také zvýšit riziko selhání ledvin spojené s užíváním ACE inhibitorů. Pod vlivem naproxenu je inhibován natriuretický účinek furosemidu. Inhibice renální clearance lithia vede ke zvýšení plazmatických koncentrací lithia. Podávání probenecidu zvyšuje plazmatické hladiny naproxenu. Cyklosporin zvyšuje riziko rozvoje selhání ledvin.
Naproxen zpomaluje vylučování methotrexátu, fenytoinu a sulfonamidů, čímž zvyšuje riziko rozvoje jejich toxických účinků.
Antacida obsahující hořčík a hliník snižují absorpci naproxenu.
Pokud má pacient nějaké jiné onemocnění nebo alergie, nebo užívá nějaké jiné léky, je nutné o tom informovat ošetřujícího lékaře.
Podmínky skladování
Při teplotě nepřesahující 25 °C. Doba použitelnosti: 5 let.

Pokud se podíváte do jakékoli domácí lékárničky, je 99% šance, že v ní najdete „prášek proti bolesti“. A nejčastěji se jedná o lék ze skupiny NSAID – nesteroidní protizánětlivé léky – v „čisté formě“ nebo v kombinaci s jinými účinnými látkami. Například Ibuprofen nebo Pentalgin.
Lékárník mluví o léku Nalgesin, který také patří mezi NSAID. Zjistíme, jaká účinná látka je obsažena ve složení, jaké má lék indikace, kontraindikace a vedlejší účinky, jak jej správně užívat a v jakém dávkování.
Analogy tohoto léku mohou stát méně! Zkontrolujte, kolik můžete ušetřit.
Najděte to levněji
Nalgesin: složení
- Nalgesin 275 mg
- Nalgesin forte 550 mg
Stojí za zmínku, že tablety neobsahují laktózu jako pomocnou látku, která se často vyskytuje v jiných tabletových produktech. Proto mohou Naproxen užívat lidé s intolerancí laktózy.
Nahrajte fotografii předpisu a naše aplikace najde nejlepší ceny a analogy v okolních lékárnách!
Zkuste skener
Nalgesin: účinná látka
Nalgesin, stejně jako všechna ostatní NSAID, má analgetické, protizánětlivé a antipyretické účinky. Rychle se dostává do krevního oběhu a začne působit během 1-2 hodin. Příjem potravy neovlivňuje rychlost ani úplnost absorpce v gastrointestinálním traktu.
Aplikace zobrazí analogy léku se stejným účinkem, ale levnější. Přesvědčte se o tom sami!
Hledejte analogy
Nalgesin: tablety na co
- onemocnění muskuloskeletálního systému, včetně osteoartritidy, revmatické a dnavé artritidy;
- mírná až střední bolest při neuralgii, myalgii, lumboschias;
- bolest a zánět v důsledku zranění, modřin, podvrtnutí;
- pooperační bolest;
- syndrom bolesti u onemocnění ucha, krku, nosu;
- horečnaté stavy spojené s nachlazením a infekcemi;
- migréna;
- bolest během menstruace;
- bolesti zubů.
Pamatujte, že Nalgesin odstraňuje příznaky nemocí a neovlivňuje jejich příčinu.
Přeplácíte! Porovnali jsme ceny 1000 uživatelů – 89 % si lék koupilo přes aplikaci levněji.

Nalgesin: kontraindikace
- kombinace astmatu, nosní polypózy a sinusové polypózy s intolerancí aspirinu a dalších NSAID;
- přecitlivělost na naproxen a další složky tablet;
- poruchy ve fungování systému koagulace krve;
- krvácení jakéhokoli původu;
- bypass koronární artérie;
- srdeční selhání v konečné fázi;
- závažné poškození jater a ledvin;
- těhotenství a kojení.
Pacienti s bronchiálním astmatem, krevními chorobami a alergiemi na NSAID by se měli před použitím Nalgesinu poradit s lékařem.
Chcete vědět, kolik tento lék stojí v lékárnách ve vašem okolí? Nainstalujte si aplikaci a vyzkoušejte ji během několika sekund!
Nalgesin: před jídlem nebo po jídle
Nalgesin lze užívat bez ohledu na příjem potravy. Pokud je to možné, zapijte tablety dostatečně velkým množstvím vody, například sklenicí.
Cena tohoto léku se může v různých lékárnách lišit! Najděte nejlepší nabídku během několika sekund.
Porovnej ceny
Nalgesin: dávkování
Standardní denní dávka pro úlevu od bolesti je 550-1100 mg denně. V případě velmi silné bolesti a nepřítomnosti gastrointestinálních onemocnění u pacienta může lékař předepsat denní dávku až 1650 mg po dobu ne delší než 2 týdny.
Dávkování v ostatních případech:
- Jako antipyretikum vezměte nejprve 2 tablety po 275 mg, poté jednu každých 8 hodin.
- U migrény je doporučená počáteční dávka 550 mg, poté 275 mg každých 8-12 hodin podle potřeby.
- Nalgesin proti menstruační bolesti se užívá v dávce 275 mg každých 8 hodin, první dávka může být zdvojnásobena.
- Při akutním záchvatu dny je první dávka 825 mg, po 8 hodinách 550 mg, poté 275 mg každých 8 hodin, dokud bolest neustane.
- U revmatoidních onemocnění je maximální počáteční dávka 1100 mg dvakrát denně – ráno a večer, poté 275–550 mg dvakrát denně.
Aplikace zobrazí analogy léku se stejným účinkem, ale levnější. Přesvědčte se o tom sami!
Hledejte analogy
Nalgesin: vedlejší účinky
Nalgesin má výrazné gastrointestinální vedlejší účinky a malé riziko arteriální trombózy. Aby se snížila možnost rozvoje negativních reakcí, doporučuje se užívat lék v minimální účinné dávce a po krátkou dobu.
Časté nežádoucí účinky Nalgesinu:
- bolest břicha, nevolnost, průjem, zácpa, nadýmání, dyspepsie;
- závratě, bolesti hlavy, tinitus;
- zvýšené pocení, otoky, žízeň;
- pocit bušení srdce, dušnost;
- svědění kůže, kožní krvácení, vyrážka;
- zhoršení sluchu a zraku;
- ospalost;
- stomatitida.
Při dlouhodobém užívání Nalgesinu je nutné chránit pokožku před sluncem z důvodu možného rozvoje fotodermatózy.
Chcete vědět, kolik tento lék stojí v lékárnách ve vašem okolí? Nainstalujte si aplikaci a vyzkoušejte ji během několika sekund!
Souhrn
- Lék Nalgesin obsahuje účinnou látku naproxen ze skupiny NSAID.
- Nalgesin, stejně jako všechna ostatní NSAID, má analgetické, protizánětlivé a antipyretické účinky.
- Nalgesin pomáhá při onemocněních pohybového aparátu, neuralgii, myalgii, bederním nervu, úrazech, pohmožděninách, výronech, bolestech zubů a hlavy. A také při bolestech po operacích, při menstruaci, migrénách, bolestivém syndromu při onemocněních ucha, krku, nosu.
- Za prvé, Nalgesin nelze použít k léčbě dětí do 15 let a Nalgesin forte – do 16 let. Stejně jako všechna NSAID je zakázáno předepisovat pacientům s erozemi a vředy gastrointestinálního traktu a zánětlivými onemocněními střev.
- Nalgesin lze užívat bez ohledu na příjem potravy.
- Nalgesin má výrazné gastrointestinální vedlejší účinky a malé riziko arteriální trombózy.
Cena tohoto léku se může v různých lékárnách lišit! Najděte nejlepší nabídku během několika sekund.
Porovnej ceny
Zeptejte se odborníka na téma článku
Máte nějaké dotazy? Zeptejte se jich v komentářích níže a naši odborníci vám odpoví. Tam se také můžete podělit o své zkušenosti s ostatními čtenáři Megatips.
Přeplácíte! Porovnali jsme ceny 1000 uživatelů – 89 % si lék koupilo přes aplikaci levněji.

Editor uvedení do provozu
Odborný lékárník
Také by vás mohlo zajímat
Bolí mě nohy: co dělat a jak s nimi zacházet?
Řekneme vám více o příčinách, příznacích a metodách léčby
Po extrakci zubu bolí dásně: co dělat
V tomto článku se dozvíte, jaké kroky můžete podniknout ke snížení nepohodlí.
Další Uno Express: návod k použití
Řekneme vám o složení, trvání účinku a kontraindikacích
podíl
Seznam produktů v abecedním pořadí

Nainstalujte si bezplatnou mobilní aplikaci Megapteka.ru
Na vaše číslo vám zašleme SMS s odkazem na instalaci
Mobilní aplikace
Produkty z agregátoru Megapteka.ru si můžete objednat pomocí mobilních aplikací pro iOS a Android.
© 2025 Megapteka.ru
Společnost s ručením omezeným „Platfomni“
Sídlo sídla: 614000, kraj Perm, město. Permský, Perm, sv. Permská, 37, patro 4
TIN 5903131846
BIN 1175958015837
Licence
LO-78-02-003859 ze dne 05.08.2020
LO-77-02-010999 ze dne 10.07.2020
LO-23-02-006320 ze dne 26.12.2019
EXISTUJÍ KONTRAINDIKACE. JE VYŽADOVÁNA KONZULTACE S ODBORNÍKEM
Informační zdroj megapteka.ru využívá doporučovací technologie (informační technologie pro poskytování informací založených na sběru, systematizaci a analýze informací souvisejících s preferencemi uživatelů internetu nacházejících se v Ruské federaci).
Platformmni LLC používá soubory cookie ke zlepšení použitelnosti webu. Prohlížeč a/nebo zařízení, které používáte, vám může umožnit blokovat, smazat nebo jinak omezit používání souborů cookie. Více informací naleznete v Zásadách ochrany osobních údajů.
Zdroj informací o popisech léků a doplňků stravy: Register of Medicines of Russia-RLS®